kolor:
Institute of Mechatronics, Nanotechnology and Vacuum Technique
Instytut Mechatroniki
Nanotechnologii
i Techniki Próżniowej
Kształcimy na kierunkach:
- Inżynieria Materiałowa
- Mechatronika
Stypendia dla studentów studiów technicznych
W Polsce brakuje inżynierów i informatyków... większość maturzystów wybiera jednak kierunki humanistyczne... ...choć studenci uczelni technicznych otrzymają dodatkowe stypendia.

Matematyka – za trudna

Problemem jest to, że niewielu maturzystów decyduje się zdawać przedmioty ścisłe na maturze - wolą wybrać łatwiejsze ich zdaniem przedmioty humanistyczne.
Z roku na rok coraz więcej osób zdających na studia decyduje się zdawać na kierunki humanistyczne. Na politechnikach coraz częściej zdarzają się sytuacje, że jest więcej wolnych miejsc niż chętnych na studiowanie. Specjaliści alarmują, że za kilka lat na rynku pracy przybędzie nam jeszcze więcej humanistów, a inżynierów, którzy już teraz są poszukiwani w całym kraju, będzie jak na lekarstwo.

Stypendia rządowe dla studentów

Alarmująca sytuacja na rynku pracy zmobilizowała wreszcie rząd do działania. Braki wśród inżynierów i techników ma nadrobić nowe pokolenie.
- W Polsce za dużo osób wybiera kierunki humanistyczne. Naszej gospodarce potrzebni są inżynierowie i informatycy - mówi Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego.
Aby poprawić sytuację na rynku, trzeba zacząć już na uczelniach. Dlatego rząd postanowił wypłacać stypendia osobom podejmującym studia techniczne.

Unia Europejska wesprze kierunki techniczne

Od 2008 roku ma ruszyć także Program Operacyjny Kapitał Ludzki finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Ma on na celu zwiększenie atrakcyjności kierunków technicznych. Osoby, które je wybiorą, będą od 2008 roku otrzymywać stypendia. Kryteria ich przyznawania mają być określone do końca września.

W tej grupie bezrobocie nie istnieje

Aby przyszli inżynierowie zdobywali doświadczenie zawodowe już na studiach, rząd dofinansuje też akademickie biura karier pomagające zdobyć staże czy praktykę u pracodawcy, a także inkubatory przedsiębiorczości, ułatwiające założenie swojej firmy.
Jednak już dziś absolwenci kierunków ścisłych bez problemu znajdują pracę jeszcze na studiach. Z badań Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wynika, że 47% przedsiębiorców poszukuje osób z wykształceniem technicznym. Dlatego bezrobocie w tej grupie zawodowej praktycznie nie istnieje.